Új típusú munkaerőre lesz szükség a jövő munkahelyein, a digitalizáció átalakítja a karrierépítés világát is. Mit kell majd tudnia az új munkaerőnek, milyen képességekkel kell rendelkeznie?
Elmúlt az az idő, amikor valaki iskolái befejeztével belépett egy céghez, és ott élte le munkáséveit a nyugdíjig, lassan lépkedve fölfelé a ranglétrán. A legfontosabb képesség a sikeres karrierhez a kreativitás. Az unalmas, ismétlődő tevékenységeket robotok fogják végezni, de újat kitalálni, régi dolgokat újszerű módon alkalmazni csak az ember képes. Fontos tényező az érzelmi intelligencia, mert a közösségi együttműködésben nélkülözhetetlen a másik ember munkájához való kötődés.
Felértékelődik az elemzőképesség, a lényeg kiszűrése az információözönből, az optimális megoldás megtalálása. A folyamatos tanulás, a képességek, készségek építése-újraépítése élethosszig tartó feladat. A mesterséges intelligencia, az adatbányászati megoldások átalakítják a döntéshozatali mechanizmust, az elemző, rendszerező gondolkodásmód alapvető követelmény lesz.
A karrierépítés kulcsfontosságú eleme a sikeres kommunikáció, a munkatársakkal, a felsőbb vezetőkkel és az ügyfelekkel egyaránt. A jó vezető inspiráló és képes arra, hogy munkatársaiból is kihozza a legjobb teljesítményt. Elemzések szerint a jövő munkahelyei sokkal kevésbé lesznek hierarchikusak, mint a maiak, sokkal több ember kerül vezetői pozícióba egy-egy projekt erejéig.
A multinacionális munkakörnyezet, a nemzetközi együttműködésben zajló projektek megkövetelik a munkavállalóktól a kulturális intelligenciát is, azt, hogy képesek legyenek megérteni minden kollégájukat, annak bőrszínétől, vallásától, életkorától, kulturális hovatartozásától függetlenül.
A fejlődés folyamatos, a digitalizácó mindent átfon, a karrierre vágyóknak mind gondolkodásukban, mind egész valójukban rugalmasan alkalmazkodni kell az új világhoz, megtalálni benne az új lehetőségeket.